Edustajisto

Ylioppilaskunnan edustajisto valitaan yleisillä vaaleilla kahden vuoden välein. Edustajisto on ylioppilaskunnan ylin päätäntävaltaa käyttävä elin. Jäseniä edustajistossa on 35. Seuraavan kerran edustajistovaalit järjestetään syksyllä 2017.

Edustajisto kokoontuu vuosittain vähintään kahteen sääntömääräiseen kokoukseen. Kevään yleiskokouksessa käsitellään menneen vuoden tilinpäätös. Syksyllä on taas päätettävänä tulevan vuoden talousarvio sekä uusi hallitus. Kokouksia järjestetään lisäksi ympäri vuotta päätettävistä asioista riippuen. Lisätietoa edustajistosta ja sen toiminnasta voit lukea ylioppilaskunnan säännöstöstä.

Tulevat edustajiston kokoukset sekä kokousmateriaalit löytyvät Sites-palvelusta (vaatii kirjautumisen). Tervetuloa seuraamaan kokouksia, TTYY:n jäsen!

Edustajiston puheenjohtajisto 2017

EDUSTAJISTON PUHEENJOHTAJA

Riku Vääriskoski

CBS

edari-pj(a)ttyy.fi

1. varapuheenjohtaja

Jani Patrakka

AH

edari-pjt(a)ttyy.fi

2. varapuheenjohtaja

Masi Kajander

TT

edari-pjt(a)ttyy.fi

Edustajistossa toimivat edustajistoryhmät vuonna 2017:

Ryhmän nimi Yhteystiedot
Chemical Brothers and Sisters
cbs(a)bioner.fi
Musta Mafia edari16(a)list.tietoteekkarikilta.fi
Punainen lumi  edari(a)kork.fi
RAKkautta & anARKiaa rakentavapalaute(a)listmail.tut.fi
OPTIO optio(a)listmail.tut.fi
HokiBerse pseura-edari(a)listmail.tut.fi ja tamppi(a)tamppi.fi
Alfateekkariusliike alfateekkariusliike(at)listmail.tut.fi

Istuva edustajisto kaudella 2016–2017

Varsinaisten edustajiston jäsenten nimet on lihavoitu. Listassa ovat myös varajäsenet ja esteelliset kustakin vaalirenkaasta ja -liitosta. Vaalien koko tulosluettelo ja äänimäärät.

Chemical Brothers and Sisters (CBS), 6 paikkaa:

Vastamäki Teemu
Vääriskoski Riku
Määttä Henri

Kultanen Maria
Orasuo Varpu
Hytönen Noora
Rautalin Hanna
Rauma Jesse
Oikari Axel
Kalinainen Niko
Kinnunen Stiina
Ojaniittu  Liisa
Hassinen Hanna
Ruuska  Perttu
Mikkonen Tiina (esteellinen 31.12.2017 asti)
Lindholm Alexander
Kallio Sanna
Virtanen Aleksi
Joensuu Aarni
Heiskanen Enni

Punainen lumi (PL), 5 paikkaa:

Lätti Pekka
Lehtinen Miska
Haikonen Mikko
Kusmin Tuulia
Leppänen Jari

Mattila Roosa
Kyyrönen Ilmari
Joukio Jaakko
Koskiranta Mikko (esteellinen 31.12.2017 asti)
Manninen Jimi
Jarkko Leena (esteellinen 31.12.2017 asti)
Soili Janne
Koski Nico
Anttila Minna
Sulunsilta Jani
Lehtinen Sampo
Mattila Tony

RAKkautta & AnARKiaa (RKA), 5 paikkaa:

Hirvikoski Matias
Broman Jasmin
Tawast Paavo
Merilä Elina
Miina Elli

Tuominen Annika
Uusitalo Jukka
Valtonen Markus
Salama Ida
Lahtinen Ella
Päivärinta Marjukka
Ikonen Hannu (esteilmoitus 31.12.2017 asti)
Pajamo Aura
Sahramaa Lauri
Suominen Marika
Kuntsi Katri
Leppäkorpi Janina
Vänni Krista
Vartti Veera
Uitto Anna-Maria
Aho Johannes

Tietoteekkarit (TT), 5 paikkaa:

Kortelainen Panu (esteellinen 31.12.2017 asti)
Männikko Noora
Devos Mathieu

Kajander Masi
Leppäkorpi Mervi
Gaubusseau Henna (poissaoleva 31.12.2017 asti)
Heinonen Miika
Röning Santeri
Hytönen Onni
Kuokkanen Juho
Kujala Matti
Nikula Tommi
Korpelainen Veli-Matti
Ranki Aleksi
Nevalainen Sauli
Vuorinen Niko
Hakkarainen Marko
Holopainen Tero
Hulkko Juho
Jaatinen Mikko

Optio (OPT), 4 paikkaa:

Oksala Tuukka
Ala-Mäyry Elina
Lamminpää Otto-Oskari
Koivula Juuso

Hafez Karim
Väänänen Milla
Mäkinen Lassi (esteellinen 31.12.2017 asti)
Taimela Valtteri
Siuko Viivi
Suomi Tuomas
Väisänen Juha-Matti (esteellinen 31.12.2017 asti)
Uosukainen Lassi
Hirvonen Tuomas
Niiranen Henni
Tyrväinen Ville
Mäntysaari Henri

Resistanssiliike (OHM), 4 paikkaa:

Natri Daniel
Köykkä Juha (esteellinen 31.12.2017 asti)
Peltotalo Antti
Kekki Jussi
Kasurinen Henri

Kontro Teemu
Logrén Carita
Haapakumpu Tuukka
Moilanen Tiia
Hyvönen Reima
Rouhiainen Heidi
Kulju Leevi
Lindroos Tuomas
Niemimaa Noora
Uusipaasto Matti
Seitajärvi Maria
Lamminsalo Atte
Mehtonen Tommi
Laatikainen Mika
Mahlamäki Mervi
Kylä-Kaila Sini
Mikkola Laura
Piispanen Atte
Saukkonen Mika
Tapper Veli

Persenaattorit (PER), 2 paikkaa:

Ovaskainen  Markus (esteellinen 12.11.2017 asti)
Sillanpää Jani (esteilmoitus 31.12.2017 asti)
Kuusisto Ville
Uosukainen Riikka
Taskinen Vesa (esteellinen 12.11.2017 asti)
Laiti Mihkal
Murtojärvi Aleksi
Ylimäki Eeva
Hyvönen Maria
Rahikainen Mikko
Lalli Jussi
Savisaari Anssi
Rehn Hannu
Sairiala Teppo
Toivonen Juha
Tohmo Sakari
Tuomola Kalle
Tengvall Rosa
Karvinen Akseli

Alfahiukkaset (AH), 1 paikka:

Patrakka Jani
Ruoste Inka
Kovero Mikko
Veijalainen Lauri
Alasuutari Aapo
Raschke Ariane
Mäntysaari Juho

Basement (BLE), 1 paikka:

Saari Jesse
Lehtonen Joonas
Liski Matti
Nieminen Tuomo
Nuutinen Leo
Marttila Mika
Sulonen Mikko
Tuppurainen Riku
Haanpää Aki
Puhakka Juhani
Leppäkoski Miro
Lautamäki Henri
Jaatinen Matti
Mäkitalo Janne
Pulkki Antti
Kulppi Julius
Saloheimo Sami
Reunanen Mikko
Saarinen Antti

Oranssi Vallankumous (OV), 1 paikka:

Lainio Manu
Pahikkala Markus
Turunen Joel
Seppä Petri
Juutilainen Oula
Eronen Mikko
Virtanen Mikko
Silenius Mikael
Hoffrén Viljami

Uusi Teekkarius (UT), 1 paikka:

Viljamäki Teemu
Martikainen Erkka